Lada Picture

pencil and watercolours

Łada- oprócz marki samochodów oraz rzeki istnieje także boginii o tym imieniu. Wzmiankowana przez Macieja Miechowitę (ok. 1520 roku) miała być miała być bóstwem zbliżonym do greckiej Ledy. Czasem łączona jest z Vesną a jej imię tłumaczy się jako "oblubienica" "kochanka" dlatego wiązana jest z miłością, harmonia i pięknem.

To tyle z ładnej teorii. Jak pewnie wszystkim wiadomo w przypadku mitologii słowiańskiej nie występuje pojęcie "pewny" i niemal całość rekonstrukcji i interpretacji oparta jest na przypuszczeniach, a Łada należy do najbardziej kwestionowanych bytów.

Z mojej strony (czyli "jak to się wszystko tyczy obrazka") nie ma najmniejszej różnicy, czy Łada jest prechrześcijańska, czy nie. Tak, czy owak ma już choćby 500 lat a znam młodsze boginie.

Prawda jest taka, że imię dobrałam do wizji, która postanowiłam przelać na papier, a Łada swoimi atrybutami wydaje się najpełniej oddawać postać, która widziałam. Dodatkowo bardzo mi pasuje fakt istnienia rzeki o tym samy imieniu na terytorium Polski, bo właśnie te regiony ona uosabia (w moich oczach ciut bardziej może część centralną kraju, ale jednak).

A tak już zupełnie btw obrazka- spódnice (część zielona) miałaby o wiele jaśniejsza, no ale niestety nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem. (oczywiście kolory na skanie i tak nie do końca mają pokrycie z rzeczywistością, ale są chyba zbliżone)

I wielkie podziękowania dla Jasminy- dziękuję Słońce,
Continue Reading: Harmonia